Rozhledna Vodárenská věž Chrast. Na okraji města Chrast (část Chrašice) u Chrašického rybníka, zrhuba 10 km jižně od Hrochova Týnce byla bývalá vodárenská věž z roku 1662 upravená na rozhlednu. Novodobá rekonstrukce věže za účelem její úpravy na rozhlednu probíhala v letech 2010 až 2012 a zahrnovala zejména vybudování nového schodiště, střechy a terénní úpravy. Třípatrová stavba z lomové opuky má čtvercový půdorys (4,5 m) a je kryta stanovou šindelovou střechou. Na vyhlídku ve výšce 20 m vede 101 schodů a nabízí úplný kruhový výhled do větších vzdáleností, který je omezen jednak zástavbou města Chrast a dále pásem stromů nacházejících se za Chrašickým rybníkem. I přes tuto skutečnost lze pozorovat větší část města Chrast, obec Podlažice, Kunětickou horu a při mimořádné viditelnosti Krkonoše a Orlické hory.
Obec Liblice se nachází v okrese Mělník, kraj Středočeský. Rozkládá se asi deset kilometrů jihovýchodně od Mělníka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1254. Uprostřed obce stojí gotický kostel sv. Václava, postavený již kolem roku 1384. Původně byl postaven v gotickém slohu, ale roku 1710 byl přebudován Janem hrabětem Pachtou do dnešní podoby. V presbytáři jsou umístěny sochy sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého. Na hlavním oltáři je vyobrazen svatý Václav, jak se obklopen anděly vznáší do nebe. V lodi můžeme vidět obrazy sv. Prokopa, sv. Felixe z Valois a Panny Marie. Pod hlavním oltářem je podzemní hrobka Pachtů a Dejmů. Další památkou je Kaple Panny Marie z roku 1699, barokní stavba snad podle návrhu Giovanniho Battisty Alliprandiho přistavěná k domu č. p. 31.
Krajina v místech dnešní Náměště na Hané byla poměrně velmi hustě osídlena již v pravěku. Z téměř každého pravěkého období se zde našly zbytky pobytu pravěkých lidí. Nejdůležitější pravěká lokalita na Náměšťsku leží na kopci Rmíz, vypínajícím se nad Terezským údolím. První písemná zmínka o Náměšti vůbec je uvedena v senamu asi 200 vesnic. Zdíkova listina uvádí Náměšť dokonce dvakrát: poprvé mezi vesnicemi patřícími olomouckému kostelu sv. Petra (dnes se tato zpráva považuje za informaci o budoucí vsi Biskupství), podruhé mezi majetky olomouckého kostela sv. Václava. Náměšť, která leží na soutoku říčky Šumice a potoka Baběnce, byla právě tímto potokem rozdělena na vlastní Náměšť po pravém břehu potoka a osadu Biskupství na levém břehu. Rozdělení trvalo pak až do roku 1949, kdy samostatná obec Biskupství byla sloučena s Náměští.
Asi 8 kilometrů od Valšovic nalezneme Hranické viadukty jsou to tři souběžné železniční mosty na železniční trati 271 před železničním nádražím Hranice na Moravě původní dráhy společnosti c.k. privilegované Severní dráhy císaře Ferdinanda. Viadukty byly prohlášeny v roce 2007 kulturní památkou České republiky. V roce 1844 až 1846 byl nad údolím řeky Veličky před stanicí Hranice na Moravě postaven cihlový most. Most má 32 oblouků a dosahoval celkové délky 448,5 m. Most byl uveden do provozu s jednou kolejí v roce 1846. V roce 1873 byl z důvodu zdvojkolejnění železniční trati postaven druhý kamenný most, který je s cihlovým mostem veden rovnoběžně a má 32 polokruhových kleneb, délka je 426,5 m. V roce 1910 byla zahájena výstavba třetího betonového mostu pro 2 koleje, opět veden rovnoběžně s předchozími mosty na straně kamenného mostu. Délka 434,3 a má 30 kleneb