Území města Nymburk bylo osídleno už v pravěku a v některých jeho obdobích zde stálo hradiště. Nejstarší opevnění zde pravděpodobně vzniklo v eneolitu a vybudovali je příslušníci lidu řivnáčské kultury. Nesporné archeologické stopy opevnění spojované s nositeli lužické kultury pochází z mladší doby bronzové. Pravděpodobná je existence hradiště také v době halštatské. Místo bylo osídleno I v závěrečné fázi ranného středověku, ale není jasné, jestli zde v té době stálo hradiště nebo pouhý dvorec. Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. Přesné datum, kdy bylo započato s výstavbou Nymburka, však dodnes není úplně známo. V současnosti je za vznik města přijímán rok 1275.
Asi patnáct kilometrů severo západně od hrochova Týnce leží Pardubice. Je to univerzitní a statutární město v okrese Pardubice na východě Čech, metropole Pardubického kraje s výraznou správní, obytnou, obslužnou a výrobní funkcí pardubicko-hradecké aglomerace. Leží ve východní části Polabí na soutoku řek Labe a Chrudimky, přibližně 100 kilometrů východně od Prahy v nadmořské výšce cca 220 metrů.Pardubice mají přibližně 92 tisíc obyvatel a jsou tak desátým největším městem Česka. První dochovaná zmínka o existenci Pardubic pochází z roku roku 1295, k roku 1340 jsou už připomínány jako město. Největší rozkvět prodělaly za pánů z Perštejna. Na konci 16. století a v 17. století nastal úpadek. Nový rozvoj města přišel od poloviny 19. století s připojením města na železnici.
Mariánské Lázně (německy Marienbad) jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 27 km jihovýchodně od Chebu. Město má rozlohu 51,78 km². Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně). Od roku 2021 jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Místo, na kterém dnes leží druhé největší lázeňské město v Čechách, Mariánské Lázně, bylo v dávných dobách plné bažin a zcela pusté. Šlechtic Hroznata založil v roce 1197premonstrátský klášter v osadě Teplá, pod jehož správu patřilo i území dnešních lázní. Mniši byli také první, kteří zaznamenali slaný pramen ve svých lesích a dokonce se zde snažili odpařováním získávat sůl.
Obec Kolová německy Kohlhau se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský, 6 km jihovýchodně od Karlových Varů. Žije zde necelých tisíc obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1785. Mezi pamětihodnosti patří pomník obětem 1. světové války a kaple sv. Anny. Nadmořská výška obce umožňuje úchvatné panoramatické pohledy na Slavkovskou vrchovinu s horizontem Krušných hor, na jihu s pohledy na Uhelný vrch (773 m), Výhledy (708 m) a Hůrku (817 m). Mezi Háji a Březovou se zvedá Zámecký vrch (621 m). Na vrcholku Zámeckého vrchu stával kdysi malý strážný hrad. Na severozápadní straně kopce býval čedičový lom. Pod Zámeckým vrchem postavil koncem 19. století Josef Löwi "Zámeček" jako letní sídlo a kavárnu a nazval ji Meczery - Höhe (Meczeriho výšina).