Mariánské Lázně (německy Marienbad) jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 27 km jihovýchodně od Chebu. Město má rozlohu 51,78 km². Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně). Od roku 2021 jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Místo, na kterém dnes leží druhé největší lázeňské město v Čechách, Mariánské Lázně, bylo v dávných dobách plné bažin a zcela pusté. Šlechtic Hroznata založil v roce 1197premonstrátský klášter v osadě Teplá, pod jehož správu patřilo i území dnešních lázní. Mniši byli také první, kteří zaznamenali slaný pramen ve svých lesích a dokonce se zde snažili odpařováním získávat sůl.
Obec Kolová německy Kohlhau se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský, 6 km jihovýchodně od Karlových Varů. Žije zde necelých tisíc obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1785. Mezi pamětihodnosti patří pomník obětem 1. světové války a kaple sv. Anny. Nadmořská výška obce umožňuje úchvatné panoramatické pohledy na Slavkovskou vrchovinu s horizontem Krušných hor, na jihu s pohledy na Uhelný vrch (773 m), Výhledy (708 m) a Hůrku (817 m). Mezi Háji a Březovou se zvedá Zámecký vrch (621 m). Na vrcholku Zámeckého vrchu stával kdysi malý strážný hrad. Na severozápadní straně kopce býval čedičový lom. Pod Zámeckým vrchem postavil koncem 19. století Josef Löwi "Zámeček" jako letní sídlo a kavárnu a nazval ji Meczery - Höhe (Meczeriho výšina).
Necelých 9 kilometrů severovýchodně od Hartvíkovic leží Náměšť nad Oslavou. Žije zde přibližně 4 800 obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou zónou. První zmínka o Náměšti nad Oslavou pochází z roku 1234, kdy náměšťský hrad patřil do majetku rodu Mezeříčských z Lomnice. Z této doby zřejmě pochází okrouhlá věž v areálu zámku. Po letech vlády pánů z Lomnice získává panství Jan starší ze Žerotína a za jeho vlády byl tehdejší hrad přestavěn na zámek. Kolem roku 1840 se Náměšť stala sídlem okresního soudu a stala se také sídlem soudního okresu (byla součástí politického okresu Třebíč) a v roce 1886 byla napojena na železnici do Zastávky a dále do Brna. V roce 1923 se Náměšť nad Oslavou stala městem. V součastnosti je na renesančním zámku expozice gobelínů a možnost prohlídek hraběcích ložnic a dětských pokojů.
Asi 8 kilometrů jihozápadně od Loděnice nalezneme Beroun (německy Beraun). Leží na soutoku Berounky a Litavky a žije zde cca 21 tisíc obyvatel. Beroun je svým strategickým umístěním na spojnici Prahy a Plzně již od středověku významnou křižovatkou, místem obchodu i výroby. Je umístěn v kopcovité krajině na rozhraní chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest. Založení Berouna sahá hluboko do minulosti. Již snad roku 1088, jistě však v roce 1179 zde stávala ves Brod s obyvateli rolníky a rybáři, a na druhé straně řeky v lukách ves Podolí. Zde býval hlavní brod a přívoz na cestě z Prahy k Plzni. Asi za krále Václava I. zbudovali němečtí osadníci nynější město.