DOKONALÁ PEVNOST pokračování. Již při rozhodování o umístění nové pevnosti sehrál svou roli výhodný soutok řek Labe a Ohře. Řeky představovaly významnou přírodní překážku a umožňovaly k obraně pevnosti využít kromě cihel, kamene, hlíny a řady drobných, ale důmyslných detailů, také vodu. Podtrženo sečteno, šlo opravdu o velmi kvalitní pevnost, jejímuž dobývání by musela být obětována spousta času, materiálu a samozřejmě životů. Bohužel či bohudík se ale o zdolání pevnosti nikdy žádný nepřítel nepokusil. Bohužel proto, že nemohla prokázat své kvality v boji. Bohudík proto, že se tak většina pevnosti zachovala do dnešních dnů v téměř původní podobě. Po více jak 220 letech tak zde mohutná a krásná pevnost Terezín stále stojí a čeká na Vaši návštěvu!
PODZEMNÍ CHODBY pevnosti Terezín (pokračování) - Chodby, nazývané též galerie, můžeme dle účelu rozdělit do tří typů: komunikační, minové a odposlechové. Komunikační chodby sloužily jako spojnice mezi ostatními typy chodeb. Proto jsou také rozměrově největší (195x130 cm), aby umožňovaly rychlý pohyb vojáků v podzemí. Minové chodby jsou naopak menší (179x98 cm) a určené k umístění náloží střelného prachu a k odpálení. Chodby odposlouchávací jsou pak na vnějším obvodu před všemi ostatními chodbami a sloužily pro sledování podzemních prací nepřítele. Jak již bylo zmíněno, nebyly všechny chodby rozměrově stejné. Prolézat v naprosté tmě na bobku či po kolenou minovou chodbu o velikosti 97x65 centimetrů je opravdu nevšední zážitek.
Jízdárna Terezín, Ořech – U Barona Prášila, Lipník – fotbalové hřiště, Albrechtice - Pivní Bar Miczka, Orlová – restaurace DEPO, Dětské hřiště Valšovice, Náměšť na Hané – zámek, Liblice – zámek, Polouvsí – Pod Platany, Vědomice - Boulodrom LABE Aréna, Mokrá Horákov - Areál Stará hora, Litovel – Sokolovna, Hartvíkovice - AC Wilsonka, Ratišovice – areál RAPEK, Hrochův Týnec – zámek, Olomouc – Korunní pevnůstka, Únovce – Kaskády Slovensko, Brno Bystrc - hrad Veveří, Brno Slatina – Boulodrom na Černozemní, Loděnice. Letos jsme odehráli své turnaje ve dvaceti destinacích v ČR a na Slovensku. Jednalo se o turnaje kategorií MČR, Centrope, Prestige a regionál v mnoha případech okořeněný nezenedbatelnou mezinárodní účastí.
PODZEMNÍ CHODBY - Kromě silného opevnění a zavodňovacího systému disponuje pevnost Terezín ještě jedním významným obranným prvkem. Tím je téměř 30 km podzemních chodeb, kterými jsou protknuté nejen jednotlivé prvky opevnění, ale především těsné okolí ohroženého západního úseku. Budování podzemních chodeb bylo součástí tzv. minové války, při níž se pod nepřítelem odpalovaly podzemní nálože (miny). Pevnosti měly tu výhodu, že tunely nemusely být pracně kopány až v průběhu obléhání, ale mohly být vybudovány už při stavbě samotných pevností. Tak tomu bylo i v případě Terezína, do jehož projektu byla zakomponována hustá a promyšlená síť chodeb. Chodby, nazývané též galerie, můžeme dle účelu rozdělit do tří typů: komunikační, minové a odposlechové. (pokračování příště)