Reportáže z turnajů
 
Naši partneři

Pétanque odkazy

Vše podstatné o dění v našem klubu

TŘETÍ ODDÍL PETANQUE,z.s.
Jsme členem ČESKÉ ASOCIACE PÉTANQUE KLUBŮ

10. a 11. bitva o Terezín
Vloženo: 21.11.2022 | Jiří Ulmann | Komentáře: 0

STRUKTURA PEVNOSTI- Opevnění Terezína představuje složitý systém tvořený celou řadu prvků, přičemž každý sebemenší objekt má svůj jasný účel a význam. Pevnost Terezín byla Novou a Starou Ohří rozdělena na tři části: Hlavní pevnost, Malou pevnost a opevněný prostor mezi nimi tzv. horní a dolní retranchement. Malá pevnost bránila východní stranu, která by nejspíš nebyla ve směru případného útoku, neboť po jejím zdolání by nepřítel narazil na překážku v podobě retranchementů a pak především na řeku Ohři.  Retranchementy měly obranu nejslabší, neboť ležely v podstatě na ostrově mezi dvěma rameny Ohře a Labem. Největší tíhu obléhání by tudíž nesla Hlavní pevnost, která tak jako nejdůležitější a nejohroženější byla také odpovídajícím způsobem opevněna. 

Svatomartinská husa – rozloučení se sezonou 2022
Vloženo: 13.11.2022 | Jiří Ulmann | Komentáře: 2

Necelou půlhodinku cesty autemod Hrochova Týnce na východ nalezneme Vysoké Mýto (německy Hohenmaut, latinsky Alta Muta, lidově Mejto). Je to město ležící v okrese Ústí nad Orlicí, na řece Loučné. Je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších a šestým největším z měst Pardubického kraje. Ve Vysokém Mýtě žije přibližně 12 tisíc obyvatel. Město začalo psát svou historii dávno před polovinou 13. století, kdy bylo založeno králem Přemyslem  Otakarem II. jako jedno z obchodních středisek na hlavní spojnici Čech s Moravou.  V historickém jádru města se dochovaly významné památky architektury, k nimž patří kostel svateho Vavřince, zvonice ze 16. století, renesanční hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, Pražská a Litomyšlská brána, věž Choceňské brány, radnice a budova bývalého okresního soudu.

Pendrekáč 2022
Vloženo: 7.11.2022 | Jiří Ulmann | Komentáře: 0

Pendrekáč je mimo jiné pro petanquery TOP Orlová znamením, že se sezona nezadržitelně blíží ke svému konci. Letos trochu dříve, neboď 17. listopad je datum k němuž se v Česku vztahuje sametová revoluce. Co se stalo v den výročí po světě známém jako Mezinárodní den studenstva 17. listopadu roku 1989? Období v rozmezí 17.listopadu až 29. prosince 1989, kdy došlo k důležitým událostem, které měly v tehdejším Československu za důsledek řadu politických změn a vedly k pádu komunistického režimu, se označuje jako sametová, někdy i „něžná” revoluce. V kontextu násilného zákroku na Národní třídě je jistě jedním z emočně nejsilnějších skandovaných hesel „Máme holé ruce!“ A že nelze nikdy nic brát za definitiní nám a celému světu nyní dokazují soudruzi na východě. 

Polouveský svatomartinský turnaj a Krt cup 2022
Vloženo: 31.10.2022 | Jiří Ulmann | Komentáře: 1

Asi šest kilometrů od Polouvsí nalezneme Starý Jičín. Je to zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí Starý Jičín v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Hrad vznikl na konci 12. nebo na počátku 13. století, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1240. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana tzv. Jantarové stezky do Polska. Na počátku 20. století usiloval o jeho záchranu vlastenecký hrabě Bedřich Deym ze Střítěže. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. V roce 1996 byla obcí zrekonstruována hradní věž. V patrech byla nainstalována dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý Jičín.

1 2 3 ... 18 19 20 21 22 ... 67 68 69