Mikroregion Chrudimsko, ležící v západní části Pardubického kraje, byl založen 19.12.2001. Zakládajícími členy se staly Chrudim, Rabštejnská Lhota, Slatiňany a Svídnice. V polovině roku 2002 byla vzhledem k zájmu okolních obcí o přičlenění se do tohoto svazku zahájena jednání o případném rozšíření. Celkový počet členských obcí je dnes 29. Jižní část mikroregionu se nachází v Chráněné krajinné oblasti Železné hory, vyhlášené v roce 1991, jenž tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Je zde mnoho přírodních památek (např. Habrov, Farář, Na Skalách, Boušovka, Hrobka) a přírodních rezervací (Krkanka, Strádovské Peklo). V Chrudimi a v Chrasti se nachází městské památkové zóny.
Zámek Hrochův Týnec – pokračování. Určujícím prvkem původní výzdoby fasád byl vysoký pilastrový řád, který spolu s promyšlenou disposicí řadí stavbu mezi kvalitní příklady zámecké tvorby. Iónské hlavice pocházejí až z mladších úprav, stejně jako mnohé balkony na toskánských sloupech nebo mohutných volutových konzolách. Současný tvar mansardové střechy se čtyřbokou věžičkou, četné vikýře a věžovité rizality vznikly až při přestavbě za manželů Otakara a Melánie Tůmových v duchu historizující moderny v letech 1924-1925.Po roce 1945 byl v zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. Roku 2010 získala zámek do svého majetku obec Hrochův Týnec.
Zámek v Hrochově Týnci stál údajně již před rokem 1700 kdy byli jeho majitelé Zellerové z Rosenthalu. Dnešní budova však vznikla až po roce 1705 jako letohrádek premonstrátů z Hradiska u Olomouce. V úplnosti se zachovala dispozice přízemí s valenými a klášterními klenbami, v patře zbyla z původního vybavení zrcadlová klenba nad schodišťovou halou. Po zrušení kláštera Hradisko v roce 1784 přešel zámek do soukromých rukou. Chodba a reprezentační prostory při východním průčelí prošly historizující úpravou okolo roku 1850, kdy byl zámek majetkem Petra Karla Šlechty. Další úpravy proběhly v letech 1878 – 1879 za Josefa Krause, podnikatele z Pardubic. Pokračování v 55+.
Valšovice leží v kopcích za Teplicemi nad Bečvou, asi 5 km od Hranic. Při sčítání lidu v roce 2011 měly 135 obyvatel. V obci je nově vybudovaný sportovní areál se zvláštní specializací na petanque. Podle pověsti založil Valšovice uhlíř Valcha, který zde pálil dřevěné uhlí. Nejstarší písemný doklad o existenci osady pochází z roku 1371. Obec byla později součástí Helfštejnského panství a to až do roku 1848. Jako malá dědina byly Valšovice přičleněny k Paršovicím (1900 - 1954). Po krátkém období samostatnosti obce se tato stala součástí Hranic. Přejeme tedy k 650. výročí založení obce VŠE NEJLEPŠÍ.