Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy - Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9. století. Příchod těchto věrozvěstů na naše tehdejší území je označován z pohledu dějin jako příchod křesťanství a vzdělanosti do českých zemí. Tito Slovanští věrozvěstové vytvořili písmo - hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako oficiální jazyk - v té době jako jazyk bohoslužebný. Den upálení mistra Jana Husa je státní svátek České republiky. Každoročně dne 6. července připomíná upálení kazatele a reformátora Mistra Jana Husa, ke kterému došlo v roce 1415 na kostnickém koncilu.
Asi dva kilometry východně od Liblic leží Byšice. Je to obec v okrese Mělník ve Středočeském kraji. Leží při silnici spojující Mělník a Mladou Boleslav. Rozkládá se asi dvanáct kilometrů východně od Mělníka a žije zde přibližně 1 400 obyvatel. Největším objektem v obci je továrna společnosti Vitana. Původní státem řízený národní podnik vznikl na základech dvou soukromých a po druhé světové válce znárodněných podniků – společností Graf a Maggi. Vitana je značka společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko (do února 2020 Vitana, a.s.) zabývající se výrobou potravinářského sortimentu, jejíž hlavní výrobna je v Byšicích na Mělnicku. Vlastníkem značky je od roku 2013 norská společnost Orkla, která Vitanu odkoupila od norského koncernu Rieber & Son, jež společnost privatizoval v roce 1992.
Hrabyně je obec ležící v okrese Opava. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377. Má přibližně 1 100 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 1003 ha. Ve vzdálenosti 8 km severně leží město Kravaře, 10 km severovýchodně město Hlučín, 13 km jižně město Bílovec, 13 km západně statutární město Opava a 18 km východně krajské město Ostrava. Součástí obce je také Rehabilitační centrum. V katastru obce pramení potoky Hrabyňka, Kremlice a katastrem obce protéká potok Ohrozima (vše přítoky řeky Opavy). Nachází se zde Národní památník II. světové války a patří mezi jedno z odborných pracovišť Slezského zemského muzea. Nalezneme jej na cestě mezi Ostravou a Opavou. Jeho původní název zněl Památník Ostravské operace.
Zámek Schloss Hof je největší zámek na Moravském poli. Zámek je nepřehlédnutelnou dominantou rakouského břehu řeky Moravy při pohledu z Děvína a zejména z vrchu Devínská Kobyla. Nachází se v osadě Schloßhof v okrese Gänserndorf v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Je postaven na terase nad řekou Moravou u hranic Slovenska. Ve 12. a 13. století je uváděna jako „Pevnost Hof“ v majetku zámku Eckartsau. Až do roku 1507 platilo privilegium ochrany brodu přes řeku Moravu v majetku šlechtického rodu Pollheimů. V době panování Františka Josefa I.(1830–1916) byl zámek využíván pro potřebu c. a k. armády jako sklad. Mobiliář byl uložen v různých místech ve Vídni. V rámci příprav na „dolnorakouskou zemskou výstavu“ v roce 1986 byla provedena renovace, a tak se mnoho zařizovacích předmětů vrátilo zpět do zámku.