Ořech – Penzion u Barona Prášila. Karl Friedrich Hieronymus svobodný pán von Münchhausen (11.5.1720-22.2.1797, známý též jako baron Münchhausen či baron Prášil) byl německý baron, voják a cestovatel. Narodil se v Bodenwerderu a jako mladík byl poslán, aby sloužil jako páže u vévody Antona Ulricha II. Brunšvického. Později vstoupil do ruské armády, v níž sloužil až do roku 1750 a v jejíchž řadách se zúčastnil dvou bitev proti osmanským turkům. Po návratu domů Münchhausen údajně vyprávěl množství vymyšlených historek o svých neuvěřitelných dobrodružstvích. Zemřel v místě svého rodiště v Bodenwerderu. V tomto městečku je i jeho muzeum a na každém rohu narazíte na sochu připomínající některou z neuvěřitelných příhod.
Bastionová pevnost terezín. Proč hvězda? Cílem ostrých geometrických tvarů byla možnost bránit prostor těsně před opevněním po celé jeho délce boční palbou. Dříve budované čtvercové či kulaté věže a bašty před sebou vytvářely hluchý prostor, kam obránci nemohli střílet a kde tak mohl útočník skrytě operovat a například umístit nálož střelného prachu. U špičatého bastionu naopak nezbylo žádné místo, do kterého by nemířila nějaká zbraň. Stejný princip byl použit i u dalších prvků opevnění, čímž pevnosti dostaly zajímavý a atraktivní tvar hvězdy či pilového pásu. Moderní opevnění navíc nebyla tvořena jedinou souvislou hradbou. V Terezíně jsou tři samostatná obranná pásma vzájemně oddělená příkopy.
Bastionová pevnost terezín. Postavena byla mezi lety 1780 a 1790, kdy české země patřily k Habsburské monarcii, nedaleko Litoměřic, na císařské cestě z Prahy do Drážďan a na dostřel splavného toku Labe. Císař Josef II. ji pojmenoval na počest své matky Marie Terezie. Šlo o jednuz nejmodernějších a nejdokonalejších pevností své doby. Jelikož jde o čistokrevnou pevnost postavenou na zelené louce, mohla dostat téměř dokonale souměrný a pravidelný tvar podle tehdy nejmodernějších zásad opevňování. Hvězdicovitý tvar tudíž v sobě neukrývá nějakou symboliku ani neodráží marnivost panovníka. Naopak se jedná o důmyslný a ryze účelný obranný systém složený z řady prvků, kde každý má svůj jasně daný účel a přesně navržený tvar.
Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) je sportovní federací, která zastřešuje jednotlivé české kluby provozující pétanque. Vznikla v roce 1994 v Třebíči po prvním turnaji v Ratibořicích. Za oficiální datum vzniku je ale nutno brát 18. leden 1995, kdy byly zaregistrovány stanovy. Zakládajícími kluby byly PQC Ratibořice, pozdější HP Třebíč, První oddíl pétanque (POP) Praha a Třetí oddíl pétanque (TOP) Orlová, které pod stejnými názvy existují dodnes. Česká asociace pétanque klubů hráčům nabízí možnost soutěžit na turnajích různé kvality. Mnoha hráčům poskytuje prostřednictvím pétanque i dominantní životní náplň, kterou mohou úspěšně provozovat až do vysokého věku.